Mi is az a közösségi média, és milyen jelenségekkel találkozhatunk ezeken az oldalakon? Ezeket a kérdéseket boncolgatta az MA PKK október 16-án, legutóbbi szemináriumi ülésén. Sánta Szilárd az internettel és a közösségi oldalak fejlődésével kapcsolatosan tartott remek előadást.
Ezt követően a mémekkel foglalkozhattunk. Az internetes mémek esetében azt kell figyelembe vennünk, hogy alapsablonokra épülnek, amelyeket aztán a felhasználók módosítanak, reagálva egy adott jelenségre, eseményre. Az is fontos ezzel kapcsolatban, hogy milyen közösségekben, mennyire gyorsan terjednek el – ezek aztán a későbbiek során pontosan visszakövethetőek. (H. Nagy Péter inkább a képmanipulációt tartaná megfelelőbb kifejezésnek, ugyanis az eredeti mém pl. Dawkinsnál másként funkcionál, de annak egy módosított változata, a digitális mémállomány feltétlenül tanulmányozandó témakör.)
Érdekességképpen szóba került az is, hogyan növelhetjük a lájkok számát, mi az az egyszerű „trükk”, amivel elérhetjük, hogy megnőjön az oldalunk látogatottsága: felhasználóként szerintem már mindenki találkozott olyan videókkal, amelyekben macskák szerepeltek. Sánta Szilárd hozzátette, hogy amennyiben még szmájli ikont is használ a megosztó, ebben az esetben újabb százalékokat is elérhet a lájkvadászatban. Az est másik előadója Keserű József volt, aki a közösségi oldalakat egy másik szempontból elemezte, mégpedig a fórumok kapcsán, amelyekre szintén a közösségi platformok előfutáraiként tekinthetünk. Az előadás második felében pedig a könyves blogokra tért ki, az olvasók/felhasználók reakciójáról szólva, illetve arra, hogyan kezelik ezeket a reakciókat az egyes kiadók.
Ezt követően szóba került az is, hogy az ezeken az oldalakon megjelenő értékelések mennyire megbízhatatlanná váltak az utóbbi időkben, például a goodreads oldalán található éves top 10-ben szereplő fantasy-könyvek nagyjából 90 százalékát olyan kötetek teszik ki, amelyek leginkább a tizenéves fiatal lányok kedvencei (ezek minőségben viszont messze nem érik el egy jól megírt fantasy színvonalát). Bár ezen a szemináriumon talán egy picit kisebb volt a létszám, ám mégis jó hangulatban telt el, és olyan kérdések kerültek szóba, melyeket minden felhasználó már legalább egyszer feltett magának. (N. Juhász Tamás)